O mnie
Publikacje
Choroby
Częste pytania
Ciekawe linki
Gabinet
Zgłoś sugestie

szukaj
Szukaj

Gabinety

Kowale
ul. Staropolska 32 b

Kościerzyna
ul. Heykego 5A
O mnie Publikacje Choroby Częste pytania Gabinet
Choroby (str 1 z 2)

Kamica - leczenie

Obecnie w leczeniu kamicy układu moczowego dominują tzw. metody nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne. Operacyjne leczenie kamicy jest aktualnie rzadkością. Na Oddziale Urologii w Kościerzynie dysponujemy wszystkimi (ESWL, RIRS, PCNL, URSL) stosowanymi w nowoczesnej urologii metodami. Ich krótki opis w dalszej części.

dodano: 2023-05-19

Prostata

Prostata występuje u każdego osobnika płci męskiej. Obecna jest już u dzieci. Około 30 roku życia zaczynają w niej zachodzić zmiany widoczne pod mikroskopem. W 4 dekadzie życia zaczyna powiększać się i może powodować dolegliwości.

 Więcej informacji na temat chorób prostaty w części "Częste pytania" oraz na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Urologicznego http://www.pturol.org.pl/386.html

W niektórych wypadkach w prostacie pojawiają się komórki nowotworowe. Rozpoznanie raka prostaty dokonuje się na podstawie biopsji (pobrania fragmentów narządu do badania pod mikroskopem)

Leczenie raka prostaty

dodano: 2023-05-19

Stulejka

Łac. phimosis to męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka (w wzwodzie lub w stanie spoczynku penisa). Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból.

dodano: 2008-12-07

Żylaki powrózka nasiennego

Łac. varicocele są to nadmiernie poszerzone i poskręcane żyły splotu wiciowatego, powstające w wyniku wstecznego odpływu krwi. Częściej występują po stronie lewej ze względu na odmienny spływ żylny, do lewej żyły nerkowej. Żylaki powrózka nasiennego występują u 11% dorosłych mężczyzn, mogą powodować ból i być przyczyną niepłodności.

dodano: 2014-09-29

Zaburzenia wzwodu (erekcji), impotencja

Impotencja to całkowita niemożność osiągnięcia sztywności prącia umożliwiającej odbycie stosunku płciowego. Z tego powodu mniej zaawansowane problemy dotykające mężczyzn w tym zakresie (trudności w utrzymaniu lub osiągnięciu wzwodu) przyjęło się nazywać zaburzeniami wzwodu (erekcji). W piśmiennictwie fachowym używa się często skrótu ED (od anglojęzycznej nazwy erectile dysfunction).

dodano: 2008-12-07

Zapalenie pęcherza moczowego, cystitis

Zapalenie pęcherza moczowego to częsta choroba dotykająca głownie kobiet (chorują 30 razy częściej niż mężczyźni). W krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych schorzenie to każdego roku dotyka 11% pań ( w krajach o gorszych warunkach higienicznych jest znacznie bardziej częste). 5% kobiet ma nawracające zakażenia pęcherza. 

dodano: 2008-12-07

Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych nowotworów układu moczowego. Chorują  nań zarówno kobiety jak i mężczyźni (1:3). Czynniki sprzyjające powstaniu tego nowotworu to przede wszystkim palenie papierosów (oceniane jako 50% zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby), ekspozycja na środki chemiczne, nadużywanie środków przeciwbólowych, przewlekłe zapalenia, radioterapia w zakresie narządów miednicy, zaburzenia genetyczne.

dodano: 2013-05-12

1 2 > >>